Strategiczne zarządzanie zasobami ludzkimi. Studium systemu

Wysyłka w
Produkt chwilowo niedostępny
Ilość stron
454
Rok wydania
2019
Nasza cena: 66,36 zł 79,00 zł Taniej o: 16%

Chwilowo niedostępny

Opis

Przedmiotem studium są: całość Strategicznego Zarządzania Zasobami Ludzkimi (SZZL) w dowolnych systemach z udziałem ludzi, zwłaszcza w przedsiębiorstwach najwyższy poziom struktury wewnętrznej SZZL jego rola w otoczeniu. Książka jest próbą syntezy wiedzy o kształtowaniu SZZL na poziomie między zarządzaniem politycznym a taktycznym i operacyjnym. Twierdzenia zawarte w publikacji są dedykowane wszystkim zainteresowanym specjalistom branżowym, w tym naukowcom i studentom. Szerzej pojęte nauki o zarządzaniu i nauki o ekonomii odkryją tu istotne wskazania teoretyczne i metodologiczne. Nie zawiodą się też wybitni praktycy społeczno-gospodarczy ? przedsiębiorcy, główni przywódcy i liderzy oraz sztabowcy najwyższych szczebli ? znajdując odniesienia dla rozwiązywania swoich szczególnie złożonych problemów.

?Książkę tę z pewnością wyróżnia na tle innych publikacji o tej problematyce prymat ? refleksyjno-filozoficzno-doktrynalnych ? rozważań nad stroną ? utylitarno-narzędziową ?. Nie oznacza to jednak, że jej adresatami nie mogą być praktycy. Wydaje się bowiem, iż oni także odczuwają potrzebę ulokowania stosowanych przez siebie praktyk w kanonie wiedzy o SZZL?.

Z recenzji prof. zw. dr hab. Anny Lipki

?Bardzo mocnymi stronami tej wyjątkowej książki są też heterogeniczność i bogactwo przedstawionych i użytych w różnorodnych konfiguracjach systemowych narzędzi (ewentualnie ich prekursorów toteż to swoiste kompendium jest imponującym przeglądem multizakresowych i wielopoziomowych podejść i stąd niezwykle przydatnym m.in. dla menedżerów, praktyków, doradców HR, firm konsultingowych itd.) oraz całościowe uporządkowanie zależności eksplorowanego obszaru badawczego z jego otoczeniem?.

Z recenzji dra hab. Zbigniewa Antczaka, prof. UE we Wrocławiu

O autorze

Dr hab. Hubert Witczak jest specjalistą w dziedzinie systemów zarządzania, nauk o zarządzaniu, metodologii zarządzania i SZZL. Od ponad czterdziestu lat jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w polskich uczelniach. Od 1989 r. nabywa unikatowego doświadczenia w praktycznym projektowaniu systemów zarządzania dla biznesu, administracji samorządowej i państwowej różnych branż oraz poziomów zarządzania. Ten potencjał skapitalizował w blisko 100 przedmiotowych publikacjach.

Podobne do Strategiczne zarządzanie zasobami ludzkimi. Studium systemu